
Alldeles snart ska jag baka småkakor. Eller småkaka för att vara mer exakt då det bara blir en sorts kakbak idag. Och för att vara ännu mer precis så är det chokladsnittar som ska bakas (en liten god överraskning till en söndagsjobbande David). En riktig bak-, fix- och fejareftermiddag då jag även planterat om mina pelargonsticklingar, fixat i kökskåpet så allt får plats / står på sin plats och så har jag ju tänt ljus. Åh guuud så mysigt jag har det nu i mörkret omgiven av alla ljus i sina nya ljusstakar och ljuslyktor. Så himla nedrans huslig jag är. Och vilken lugn och slö helg det har varit – lite ikea, lite lidköping, lite bandyhall, lite kalas, lite lagmansholm. Jag riktigt sparar energi inför nästa veckas resa till…Barcelona! Ja jag vet att jag peppar järnet. Men det är bara för att jag peppar järnet.
Eh vilket totalt meningslöst inlägg. Nu går jag och bakar kakor. Frågor på det?



2 Comments
lovisa
3 november 2013 at 18:47åh fint! jag ska också söndagsbaka. väljer i detta nu mellan hallongrottor och kolakakor! kanske är ambitiös och kör bägge. för övrigt: fin gardinlugg! birgitte bardot!
Helly
3 november 2013 at 18:52Kör båda! När man väl är igång liksom. Ett tips på kolakakor, släng i ingefärspulver – det blir göragött!