För typ precis en vecka sedan tjuvstartade mitt jobb julen med att äta julbord på Peacock. Eller ne, nu ljuger jag allt lite. Nåt traditionellt julbord kan en kanske inte kalla det – mer en samling av massa asiatiska smårätter. Med andra ord, ingen prinskorv eller sill så långt ögat nådde. Men julbordsmätta blev vi – i över fyra timmar satt vi och mumsade på rätt efter rätt som ställdes ner på bordet. Och många var vi, nästan tjugo pers knödde runt långbordet. Med andra ord – en himla trevlig och god kväll!
Vi startade kvällen på kontoret, med att dricka bubbel och prata strunt
Sen flanerade vi upp mot Avenyyyn där vi skålade alla välkomna
Sen började maten anlända – först ut var ångade sojabönor med rökt chilisalt. Nomnom!
Sen var det dags för en liten lektion i att äta med pinnar
Mer förrätter – dumplings med bland annat svamphatt och tryffelmajo
Slurp!
Ännu mera dumplings
Och ännu mer pinnar
Och lite mer att dricka
Som till exempel denna öl med smak av ingefära. Vi diskuterade dock om glaset med öl som den där ingefärsfiguren håller i mer ser ut som en mjukglass. Ingefära och mjukglass – kan det vara en bra kombo tro?
Gaah – mer mat! Och denna lilla munsbit var riktigt smarrig
Gött häng med ett riktigt gött gäng!
Nene, än är det inte färdigätet!
Alla vet vi att skratt och leenden gör plats för…
… dessert! Här snackar vi snickersbollar, te-maränger, grön curry-sockerkaksfluff och mangosorbet. Onomenom!
Mätta och belåtna gick vi vidare till… City Pub. Ja jisses sicket ställe. Men även kanske typ litelite som mk’s nostalgihak. Bara kanske lite.
Men sen fick det vara nog och jag å David flanerade hemåt genom Vasa och Haga.
No Comments