Det goda semesterlivet. Del sex.


Min andra semestervecka började med att vi sa hejdå till Lidköping för att kryssa ner över landet – till Oskarshamn!


Vi käkade en riktigt god lunch på Badholmen.


Därefter hamnade vi på Sveriges längsta bänk.


Med sina 72 meter var den nästan lika lång som David. Nästan. Efter att ha flanerat på Oskarshamns gator ett tag åkte vi till vårt uppehälle för veckan – Gunnarsö Camping/Stugby. Vi knäckte en öl i solen och insöp campingmentaliteten bland husvagnar, barn, tält och grillrök.


Dagen därpå sken solen så vi spanade in badplatsen. Östkusten ser mer ut som en stor sjö med all frodighet och grönska. Inte lika kargt och klippigt som västkusten. Och inte heller några brännmaneter = me like!


Vi unnade oss en glass då det faktiskt inte var badväder – lite för kallt i vinden.


Det fick bli utflykt kring Oskarshamn. Här står jag vid en sjöjungfrustaty.


Här hoppar jag vid en sjöjungfrustaty.


Vi käkade smarrig mat ute på Corallen.


Oskarshamn må vara folktomt, men god mat kan de allt fixa!


Solen försvann och vi besökte en secondhandbutik där dessa fynd fyndades.


Och kan man inte bada i havet kan man ju alltid bada i en simhall. Sagt och gjort – vi hade typ hela anläggningen för oss själva där vi hoppade, dök och åkte farliga Space Bowl. Kvällen avslutades med vin, kex, ost och druvor. Living da campinglife.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply